ВИСНОВОК – ВІДІЗВАЛИ. АЛЕ  ТЕС  ТАК І  ПРАЦЮЄ…

Блог редактора

 

Є така народна мудрість: лобом кам’яну стіну не  проб’єш. Переважна більшість з нас у цьому теж давно переконалась. Але є такі наполегливі, що не вірять у це й не перестають лупати ту чи іншу скалу… І ні жар, ні холод їх не зупиняє. В одних  людей це викликає навіть криву усмішку, інші – співчувають, і зовсім небагато – підтримують таких «бійців». Будучи теж оптимістами, а тому вірячи, що колись неприступна на перший погляд стіна трісне і впаде…

Я вже писав у газеті, й не раз, про епопею боротьби групи жителів Іванкова проти побудованої вже понад 10 років тому теплоелектростанції на околиці нашого селища. На котрій щодоби спалюється для виробництва невеликої кількості електроенергії понад 500 тонн деревини із радіоактивно забруднених тією чи іншою мірою лісів нашого Полісся. Тобто, це боротьба за її закриття. Бо причин для цього таки досить, як там не відписуються від постійних скарг іванківців різні контролюючі інстанції.

Але ось відповідь на одну з  останніх скарг – теж  колективну (їх регулярно ініціює, організовує збір підписів і розсилає скрізь Надія Гаврилівна Яковенко), – змушує ще раз  замислитись: коли вже  і чи взагалі буде наводитись лад у нашій державі? Маю на увазі контроль за дотриманням законодавства і  вимог суворих нормативних документів (бо для чого тоді вони приймаються?..).

Ось вам приклад. На початку вересня ц.р.  Н.Г. Яковенко отримала листа з Державної інспекції ядерного регулювання України за підписом її голови – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Григорія Плачкова. «Для інформування інших», було там  зазначено. А в тому листі – ну дуже цікавий факт згадується!.. Щоб було для вас, шановні читачі, зрозуміліше, процитую з деякими скороченнями кінцівку  цього листа:

«…ТОВ «Біогазенерго» не є об’єктом державного нагляду та не відноситься до суб’єктів використання ядерної енергії… Разом з тим, у 2012 році ТОВ «Біогазенерго» надало Проєкт «Теплова електростанція потужністю 18 МВт з використанням біопалива в смт Іванків Київської області» до Держатомрегулювання для проведення державної експертизи та радіаційної безпеки. За результатами проведення експертизи 12 квітня 2013 р. Держатомрегулювання було надано ТОВ «Біогазенерго» Висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки проєкту (далі – Висновок)… Умовами Висновку передбачалось використання на ТЕС деревини, рівень радіаційного забруднення якої не перевищує норми (тут і далі виділено мною. – П.С.) відповідно до ДН 6.6.1 -120-2005 «Гігієнічні норми по цезію-137 та стронцію-90 у деревині та продукції з деревини» та відповідає Гігієнічному нормативу «Рівні звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю», затвердженому постановою Головного санітарного лікаря України від 30 червня 2010 р. №22.

23 липня 2014  р. Держатомрегулювання було проведено перевірку виконання ТОВ «Біогазенерго» умов Висновку. За результатами перевірки було встановлено, що умови Висновку не виконуються. На підставі отриманої інформації Висновок… було визнано не  чинним, про що повідомлено ТОВ «Біогазенерго» (лист Держатомрегулювання від 19 серпня 2014 р. №21-18/5373), Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Міністерство екології та природних ресурсів України, Іванківську районну раду (лист Держатомрегулювання від 13 серпня 2014 р.№ 21-14/5266).

Інші рішення, за результатами дозвільних або погоджувальних процедур стосовно ТОВ «Біогазенерго», Держатомрегулювання не приймалися».

А тепер нам з вами можна робити деякі висновки.

Констатація факту, що «умови Висновку не виконуються» означала в 2014 році те, що на ТЕС спалювалась деревина, рівні радіаційного забруднення котрої перевищували допустимі норми. Саме тому Держатомрегулювання і відізвало свій Висновок, не бажаючи брати на себе відповідальність за наслідки дій «ТОВ «Біогазенерго», ТЕС якого працювала тоді на «брудному» біопаливі (деревині з навколишніх лісів).

А зараз яка  ситуація?.. Хто його знає, можна лише здогадуватись…

По-перше, якби  «біопаливо» постійно завозилось  надалі «чистим», то повторне звернення господарів ТЕС до Інспекції ядерного регулювання України і наступні  ретельні перевірки цього контролюючого органу дозволили б ТОВ «Біогазенерго» при повторному зверненні таки надати свій регулюючий Висновок. Котрий би свідчив про відсутність проблеми, тобто, перевищень нормативів радіаційного забруднення деревини, що там спалюється. Й таким чином цей важливий документ завершив би «легалізацію» роботи цього підприємства. Але ТОВ «Біогазенерго», як свідчить цитована відповідь, більше не зверталося до Держатомрегулювання. А це означає, що Іванківська ТЕС працює  без дуже важливого для неї дозволу й до сьогодні!..

Мабуть, і через це також її керівники  вже давно перестали  друкувати в «Трибуні праці» протоколи  вимірів радіоактивного забруднення  деревини, що там спалюється. Й це  показово: заспокоювати населення немає чим, а фальсифікувати, очевидно, не хочеться…

До речі, вже  багато іванківців розчарувались у результативності боротьби проти ТЕС і масові протести, які ми бачили в попередні роки (на фото – пікетування її будівельного майданчика у  серпні 2013 р.), нині не спостерігається, на жаль. А одиничні приклади цього, як бачимо, ось такі… Та повернемось до поки що риторичних, на жаль, запитань.

А вони,  по-друге, виникають тепер уже й до Інспекції. Чому, якщо виявили згадану «проблему», просто відізвали свій Висновок, а не  пішли далі? Бо, за логікою, в такому разі треба було негайно заборонити роботу ТЕС. Яка, спалюючи недопустимо «брудну» деревину,  забруднює  своїми викидами з труб навколишнє середовище. А ще «брудніший» попіл у величезних кількостях «втюхує» надто безпечним і безвідповідальним аграріям, які удобрюють ним поля, на котрих вирощується с/г харчова продукція… Але Держатомрегулювання обмежилось тільки тим, що повідомили про це саме ТОВ «Біогазенерго»  (наче там не знали, що спалюють надто забруднену деревину…), а ще – НКРЕ, Мінекології та Іванківську районну раду.

Проте ніхто в цих високих інстанціях, а також керівництво й депутати нашої райради (якщо їх поінформували про такий лист…),  так і не прореагували на вказаний Держатомрегулюванням факт!.. У мене є  здогадки з цього приводу. А у вас, шановні читачі?..

Я направив офіційний запит в Держатомрегулювання з проханням надати редакції «Трибуни праці» копію листа в Іванківську райраду, яким повідомлялося про відкликання Висновку цієї Інспекції, що означало визнання роботи ТЕС неузаконеною. Чекаю відповідь, з якою обов’язково ознайомлю читачів газети.

І  от тут вже по-третє: чому вищеназвані, а також інші  контролюючі державні органи, свого часу закрили очі на той факт, що це підприємство будувалося і було швидко збудоване в 3-й зоні гарантованого добровільного відселення? Де, згідно із ЗУ «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» заборонено (цитата): «… – будівництво нових, розширення діючих підприємств, безпосередньо не пов’язаних із забезпеченням радіоекологічного, соціального захисту населення, а також умов його життя та праці; – будь-яка діяльність, що погіршує радіоекологічну ситуацію…». Невже сподівалися, що ТЕС на радіоактивно забрудненому «біопаливі» поліпшуватиме радіоекологічну ситуацію на нашій і без неї забрудненій території?..

Тепер ось це підприємство вже позначене на Генплані Іванкова.

Тепер ось у Верховній Раді України лежить законопроєкт, у разі прийняття котрого  зникнуть важливі вимоги закону (процитовані у попередньому абзаці) й у нас буде дозволене будь-яке нове промислове будівництво.

Тоді надалі багато чого з того, що раніше на папері  заборонялось, буде дозволене.

Павло СМОВЖ.