«ЛЮДИ, …БУДЬТЕ ПИЛЬНІ!..»

Блог редактора

 

Відома фраза, винесена в заголовок, належить письменнику Юліусу Фучіку. Це останні слова книги «Репортаж з петлею на шиї» героя чешського спротиву часів Другої світової війни. Сьогодні я згадую їх з іншої причини. І рекомендую пам’ятати, коли берете в руки рахунки, виставлені  вам  за використані енергоносії – електроенергію та природний газ: перевіряйте правильність нарахувань.

Й ось чому. Хоча багатьом з нас це не дивина – завищення для  споживачів (а іноді –  спочатку заниження, щоб пізніше все одно, начебто помилково, завищити…) показників приладів обліку. В обох випадках, як свідчить ретельний аналіз таких рахунків, кінцевим результатом є намагання постачальників отримати для себе ще більшу вигоду. Тобто, «здерти» з нас, як  говориться, додаткові гроші…

Поясню на свіжому власному прикладі.

В останні роки став дуже дисциплінованим: в крайній день кожного місяця або в перший  наступного  передаю, куди належить, зі своєї  мобілки показники лічильників: газового і електричного. Хочеться оплачувати за реальним фактом споживання, а не за куби й кіловати «зі стелі».

Проте у постачальників цих послуг є свої «хотєлки». І систему їхнього обліку та нарахування платежів спрогнозувати  практично неможливо. Й це при тому, що у кожного з них працює своя комп’ютерна програма, котра має все робити без втручання «суб’єктивного фактора»…

Так, за січень ц.р. ТОВ «Київська обласна ЕК» виставила мені рахунок за електроенергію на 79 кВт/год. менший за передані показання лічильника. Правда, за лютий додали цю «нестачу» й довелось сплатити більше звичайного. За березень виставили за переданими мною показниками, а далі знову пішла  чехарда: стали занижувати майже вдвічі спожите. Та ще й  перестали  вказувати показання лічильників. (Як виявляється, такі рахунки надходили всім споживачам). За червень, липень, серпень і вересень платив суми, вказані у рахунках, дарма, що в них удвічі-тричі й було чомусь занижено  моє споживання. Можна було вчиняти й так, як це дехто робить: за діючими тарифами сплачувати за фактично спожиті кіловати. Тобто, в даному випадку – більше, як вказувалось у тих папірцях. Але, зізнаюсь, хотілось побачити, як розвиватимуться події далі.

Й побачив…

У рахунку за жовтень мені додали графу «Перерахунки після зняття показника (470 кВт), без ПДВ». Цей обсяг боргу виявився при підрахунку на 87 кВт більшим, ніж я штучно – з їхньої ж вини! – заборгував, не оплачуючи по факту споживання.

Але й це ще не все! Не знаю, як там рахувала їхня  «програма», проте суму боргу за ці 470 кВт вона надрукувала для мене з ПДВ. Й таким чином наступна графа «ПДВ 20%» передбачає вже подвійну сплату мною цього податку…

Ви ще не втомились читати ці рядки й вникати в наведені цифри? Я також було втомився  розбиратися в таких «ребусах» цієї енергопостачальної компанії. Спробував подзвонити за номером  компанії ДТЕК (постачальника електроенергії), який дали мені, щоб з’ясував незрозуміле для себе, – не вийшло: «комп’ютер» звичним жіночим голосом послався на карантинні обмеження з приводу «червоної зони» на Київщині й порадив укинути свої письмові запитання й претензії, а також спірні рахунки,  в спеціальну скриньку біля місцевого підрозділу енергокомпанії.

Описувати свою/їхню проблему на папері,  шукати ту скриньку й чекати біля моря погоди не став: даремно то все, як свідчить попередня практика. Згадав, як колись надсилав публікацію  «Трибуни праці» з описанням подібної ситуації та офіційний супровідний лист редакції в «Київобленерго». То навіть відповіді ніякої не отримав. Круті вони такі?.. Чи дуже високо сидять, а тому не чують народ?..

Очевидно, така сама доля може спіткати й цю мою розповідь. Але все-таки надішлю її в ТОВ «Київська обласна ЕК». Адже це не виняткова історія одного споживача – вона типова. І коли по-нормальному, то керівництво цієї компанії має розібратися у причинах і навести лад у своїй царині. Якщо, звичайно, подібне не санкціоновано ним і не робиться спеціально з певною  метою…

А коли це свідомо практикований метод роботи – тоді не знаю, що й казати.  Хіба  так, як розуміє це більшість людей в нашій країні… Чому декому можна робити все, що захочеш, і  ніхто не  запитує, як це б належало, з «безпрєдєльщиків» за їхні неправильні дії?!.

Подібне витворяють і газовики. Рахунок за  жовтень я отримав на суму 2915 грн (див. фото). Без ніяких пояснень. Й, думаю, не я один такий у них «марнотратник», який  немов би бездумно й безконтрольно спалює  дорогезний природний газ собі на збиток… Але ж його просто неможливо було практично стільки використати у теплу погоду!.. Тому сплатив по фактичних показах лічильника станом на 15 листопада. Але… Через кілька днів отримав SMS-повідомлення про те, що маю доплатити різницю суми (1317,53 грн), котра фігурує в рахунку за жовтень. І знову без жодних пояснень!

Так і живемо сьогодні в нашій державі… А що завтра буде?

 Павло СМОВЖ.