ЛІСОКУЛЬТУРНЕ ВИРОБНИЦТВО РОЗШИРЮЄТЬСЯ

Публікації Трибуни Праці

 

В Іванківській об’єднаній територіальній громаді поряд з екологічною функцією ліс відіграє ще й важливу соціальну та господарську функції. Адже 74 відсотки від загальної площі лісів ДП «Іванківський лісгосп»  складають експлуатаційні, тобто ліси, призначені для задоволення потреб національної економіки у деревині.

За останній рік підприємство демонструє стабільне зростання обсягів виробництва та вагомий внесок у державну скарбницю. У нинішньому році вже перераховано 19 млн 827  тис. грн у місцевий бюджет і ще 29,5 млн – у державний. У 2020 ж році до місцевого бюджету  лісгосп сплатив 17 мільйонів гривень.

На нашому підприємстві  вчасно виплачується заробітна плата та забезпечується  стабільним працевлаштуванням 239 осіб. Поряд з цим,  послуги, пов’язані з лісівництвом,  нам  надають 18 суб’єктів господарювання, які, в свою чергу, забезпечують роботою більше півтори сотні чоловік.

Пріоритетним напрямком розвитку як на поточний період, так і на перспективу залишається створення нових насаджень у державному лісовому фонді. В кожному підрозділі держлісгоспу значна увага надається  заготівлі високоякісного насіння, яке є запорукою створення високопродуктивних насаджень.

На виконання Указу Президента України від 7 червня 2021 року №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів» ми також  реалізовуємо екологічну ініціативу «Масштабне заліснення України». У ході цієї роботи ми додатково зібрали  лісового насіння на 75 відсотків більше запланованого (мали план  2025 кг, фактично зібрали  3535 кг). Зокрема, заготовили 30 кг насіння сосни, 30 кг насіння берези, 430 кг – горіха чорного, 2225 кг – дуба звичайного, а також 820 кг лісового насіння інших порід. У подальшому це насіння буде висіяне у лісових розсадниках для отримання з нього стандартного якісного садивного матеріалу.

З метою забезпечення потреб у ньому для використання  на залісненні ділянок, пройдених суцільним способом рубок, у всіх без винятку наших лісництвах у контрольованому середовищі вирощується садивний матеріал основних лісоутворюючих порід. У так званих коробах цьогоріч вирощено 1,997 млн штук сіянців сосни звичайної, 160 тис. штук сіянців берези повислої, 36 тис. штук липи дрібнолистої.  У лісових розсадниках зростає також 65 тис. штук сіянців дуба звичайного, 1,38 млн штук сіянців сосни  та ще майже сто тисяч штук сіянців другорядних порід. Існуючі в нас лісові розсадники та короби повністю забезпечують потребу в садивному матеріалі.

Для отримання протягом тривалого терміну лісового насіння покращеної якості з цінними спадковими властивостями його збір проводиться на постійних лісонасіннєвих ділянках (ПЛНД). Це високопродуктивні, високоякісні насадження природного та штучного походження з повнотою 0,6-0,8,  спеціально створені для регулярного отримання цінного за спадковими та посівними якостями насіння протягом 30-50 років.

Наразі на базі лісгоспу на завершальному етапі формування є 31,4 га ПЛНД сосни звичайної. До речі, після того, як відповідні фахівці проведуть їх атестацію і зарахування до спеціальної бази, це будуть єдині на всю Україну ПЛНД плантаційного типу, створені на такій значній площі.

Всі роботи по їх формуванню виконувалися винятково за рахунок власних коштів підприємства  та силами лісової охорони лісгоспу. Звичайно ж,  згідно з наданими Державним підприємством «Київська лісова науково-дослідна станція» УкрНДЛГіА ім. Г.М. Висоцького  «Рекомендаціями зі створення та ведення лісогосподарської  діяльності на постійних  лісонасіннєвих ділянках сосни звичайної  у Розважівському лісництві ДП «Іванківський лісгосп».

Щоб із заготовлених  шишок отримати високоякісне насіння (із схожістю близькою до 100%), яке згодом буде використане для вирощування стандартного садивного матеріалу як у відкритому, так і в контрольованому середовищі, на базі лісгоспу функціонує сучасний комплекс з переробки і очищення лісового насіння з повним циклом технологічних робіт. Устаткування та всі комплектуючі придбані також за власні кошти підприємства (на загальну суму 883,5 тис. грн). Притому, у вітчизняного підприємства, що спеціалізується на виготовленні спеціального технологічного обладнання.

Тож з цього стає зрозумілим, що лісокультурному виробництву, в тому числі й  лісонасіннєвій справі,  на нашому підприємстві надається досить значна увага. Завдяки копіткій праці лісівників ДП «Іванківський лісгосп» під керівництвом Віктора Шихненка   ліси на Іванківщині зростатимуть!

Наталія НЕЧИПОРЕНКО,

провідний інженер з лісових культур

ДП «Іванківський лісгосп».

На знімках: комплекс з переробки і очищення лісового насіння; посіви сосни звичайної в контрольованому середовищі; постійна лісонасіннєва ділянка сосни звичайної у Розважівському лісництві.