Ми намагаємося йти в ногу з часом

Публікації Трибуни Праці

 

 

За традицією, після новорічних свят прийнято підбивати підсумки року, що минув, та визначати завдання на наступний.

Для лісівників державного підприємства  «Іванківське лісове господарство»  рік, що минув, був особливим – ми  відзначали 85-річчя своєї діяльності: далекого 1936 року на базі лісів Іванківського ліспромгоспу був організований Іванківський лісгосп.

Варто сказати, що всі заплановані нашим підприємством завдання на 2021 рік виконані в повному об’ємі. Зокрема, в запланованих обсягах, – основні лісогосподарські, лісокультурні, лісозаготівельні та інші заходи. За минулий рік зросли рівень заробітної плати працівників, платежі до бюджетів усіх рівнів; збільшились чисельність штатних  працівників підприємства, об’єми реалізації тощо.

Торік підрозділами лісгоспу проведено відтворення лісів на землях держлісфонду на площі 307 га, з яких 283 га – шляхом штучно створених лісових культур, 24 га – шляхом природного поновлення.

Виконуючи заплановані  заходи, спрямовані на поліпшення стану та якості не переведених у вкриті лісовою рослинністю  земель, ми провели доповнення лісових культур на площі 284 га. Також проведено догляди за незімкнутими лісовими культурами віком до 5 років на площі 837 га.

Для забезпечення виконання лісокультурних заходів садивним і насіннєвим матеріалом підрозділами нашого підприємства в 2021 році було вирощено 3,74 млн штук стандартних сіянців основних лісотвірних порід. А також заготовлено 3537 кг насіння деревних та чагарникових порід, що на 75% більше від запланованого. Це дасть можливість у подальшому  успішно реалізовувати екологічну ініціативу «Масштабне заліснення України».

Цьогоріч стартувала  програма Президента України «Зелена країна», якою передбачено протягом трьох років висадження 1 мільярда нових дерев. У рамках цієї програми восени 2021 року стартувала ще й всеукраїнська акція «Створюємо ліси разом», до якої долучилися всі лісгоспи України. Приємно відзначити, що Київщина увійшла  в трійку лідерів з висаджування дерев у рамках програми «Зелена країна». А наше ДП «Іванківський лісгосп»  стало лідером в області, висадивши восени, у період акції, 1,4 млн штук сіянців та саджанців основних лісоутворюючих та декоративних порід.

Навесні заходи з висаджування дерев продовжаться, тож всі бажаючі зможуть долучитися до еко-проєкту Президента «Зелена країна».

З метою підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення  захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій лісу, шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів  пройдено 2460 га. З них на 392 га – це рубки догляду в молодняках (освітлення, прочищення),  на 1458 га – санітарні рубки вибіркові, а на  87  га – суцільні санітарні рубки.

Також в межах розрахункової лісосіки  від рубок головного користування заготовлено  54,7 тис. м. куб. ліквідної деревини.

Реалізація необробленої деревини здійснюється через електронні майданчики товарної біржі.

З метою попередження виникнення лісових пожеж протягом минулого року було здійснено ряд профілактичних та попереджувальних заходів. Зокрема, влаштовано  592  км мінералізованих смуг, на 1171 км проведено догляд за існуючими мінсмугами. Перекрито  також 276 позапланових доріг.

За власні кошти підприємства для раннього виявлення та реагування на пожежі в  лісових масивах, у 2021 році придбано і  встановлено дві пожежні  щогли (в Леонівському та Макарівському лісництвах). Загалом у наших  підрозділах вже функціонує 6  таких щогл і веж. На них у звітному році оновлено телевізійні системи спостереження, що дозволяє ретельніше відстежувати ситуацію в лісах, особливо в пожежонебезпечний період. Закономірно, що в порівнянні з попереднім роком кількість випадків  лісових пожеж зменшилась.

Для вдосконалення робіт постійно оновлюється матеріально-технічна база підприємства, впроваджуються у виробництво новітні технології, покращуються умови праці.

Так, для потреб лісової охорони – патрулювання лісових масивів на предмет своєчасного  виявлення пожеж та лісопорушень – за власні кошти ми придбали 8 одиниць автомобільного транспорту.

Для моніторингу територій та попередження пожеж в екосистемах придбано інноваційний  квадрокоптер. А для високоточного виконання робіт з відмежування ділянок і відведення лісосік – сучасний  пристрій GPS.

У зв’язку з нарощуванням об’ємів переробки лісопродукції, з метою покращення якості виготовленої продукції за європейськими стандартами та розширення ринку реалізації, протягом минулого року для цеху з переробки деревини придбано сучасне деревообробне обладнання. Загалом, ми намагаємося йти в ногу з часом, тому вдосконалення і регулярне оновлення  матеріально-технічної бази – в постійному пріоритеті.

За 2021 рік нашим підприємством сплачено до зведеного бюджету податків, зборів та обов’язкових платежів на суму 80,9  млн грн, що на 42% більше попереднього року. В тому числі, до державного бюджету сплачено  40,6 млн грн, єдиного соціального внеску – 18,2  млн грн, до місцевого бюджету Іванківської ОТГ – 22,115 млн грн.

Загалом  35% від свого загального доходу лісгосп віддав державі у вигляді податків та обов’язкових платежів.

Виконання всіх поставлених і запланованих завдань, подальший розвиток і рух підприємства вперед неможливі без головного і цінного ресурсу  – наших працівників. Тож хочу відмітити, що ми не тільки зберегли колектив, а й збільшили чисельність його штатну. Якщо на кінець 2020 року в ДП  «Іванківський лісгосп»  працювало 225 чоловік, то  на сьогодні у нас налічується 240 штатних  працівників.

І надалі пріоритетними завданнями ДП «Іванківський лісгосп» є подальше лісовідновлення, збільшення загальної площі лісів, належні охорона та захист лісів від шкідників, хвороб, пожеж та самовільних рубок, збалансоване ведення лісового господарства, раціональне використання лісових ресурсів.

Наразі у всіх відділах і структурних підрозділах підприємства вся увага приділена плануванню заходів, спрямованих на виконання завдань, поставлених на 2022 рік.

Віктор ШИХНЕНКО,

директор державного підприємства

«Іванківське лісове господарство».